Polonia ka pranuar më shumë se 575,000 ukrainas që nga fillimi i pushtimit rus, sipas agjencisë së Gardës Kufitare polake.

Vetëm ditën e djeshme, në Poloni u futën 95,000 ukrainas, ndërsa rekordin e mbajti dita e hënë me 100.000 persona.

OKB njoftoi më herët se gjithsej, nga Ukraina janë larguar 1 milion njerëz pas pushtimit rus.

Polonia dhe Rumania janë dy vendet që kanë pritur më shumë refugjatë deri me tani, për shkak të afërsisë gjeografike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Forcat ruse zhvendosen në lindje të Ukrainës

Ukraina dhe Rusia po zhvendosin forcat e tyre ushtarake në rajonin lindor…

Droni rus fluturon mbi Poloni dhe pastaj rrëzohet

Ukrainasit kanë njoftuar se rrëzuan një dron rus në kufirin e tyre…

E pëson ushtria belge, hakerët gjejnë “vrimën” dhe paralizojnë sistemin e rrjetit kompjuterit të ministrisë së Mbrojtjes

Ministria belge e Mbrojtjes është ballafaquar me një sulm të rëndë kibernetik,…

VV dhe AAK pritet të dorëzojnë ankesë në Supreme

Gjatë së mërkurës Lëvizja Vetëvendosje dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK)…

Kush alarmoi për rastin e Muhamed Zekirit? Zbulon Villma Ruskovska

Shefja e Prokurorisë Publike Themelore për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe…