Nga sulmi në sallën e Dëshmitarëve të Jehovait në Hamburg vdiqën tetë përsona, që si duket edhe sulmuesi është një ndër ta, njofton policia të premten. Një numër i paspecifikuar mbetet për personat e plagosur, ku disa prej tyre janë në gjendje të rëndë, raporton AP.

Nuk ka ende deklaratë zyrtare per motivin e mundshëm të sulmit të enjten mbrëma që shokoi qytetin e dytë më ta madh në Gjermani. Edhe kancelari gjerman Olaf Scholz, ish-kryebashkiak i Hamburgut, përshkroi sulmin si ‘akt brutal të dhunës”.

Policia thotë se besohet që kanë vetëm një sulmues dhe ai mund të jetë një nga personat e vdekur në ndërtesë.

Hetuesit kanë punuar gjatë tërë natës për të siguruar provat.

Zyrtarët e Hamburgut thonë se do të ketë konferencë për media më vonë gjatë ditës për të diskutuar detajet e sulmit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Më shumë goditje për ekonominë e Rusisë po vijnë”

Pas një telefonate me Sekretarin e Shtetit të SHBA, Antony Blinken, ministri…

Zjarre të mëdha në Greqi

Zjarrfikësit grekë kanë bërë betejë me flakët e zjarrit gjatë gjithë mbrëmjes…

Më shumë deputetë me prejardhje imigrimi në Bundestagun gjerman, DW sjell rrëfimin e njërit prej tyre

Bundestagu i sapozgjedhur ka 735 anëtarë, më i madh në numër se…

Erdogan kërkon dënim me vdekje për personat që po shkaktojnë zjarre të qëllimshme në Turqi

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan propozoi sot vendosjen e dënimit me vdekje…

Senati amerikan miraton projektligjin që Tajvani të rimarrë statusin e OBSH-së

Senati amerikan miratoi një projektligj të enjten vonë duke i bërë thirrje…