Kryeministri bullgar i dorëhequr Kiril Petkov sot ka deklaruar se do të jetë sërish kandidat për kryeministër të partisë së tij “Vazhdojmë me Ndryshimet” (VN), për marrjen e mandatit të ri për formimin e qeverisë.

Ai tha se nuk do të negocionte me partitë opozitare që rrëzuan kabinetin e tij të parë.

“VN nuk do të negociojë me Slavi Trifonov, Boyko Borissov, Deljan Peevskin dhe Kostadin Kostadinov. Ne kemi një dialog me DB dhe BSP. Ne nuk duam zgjedhje, por nuk do të paguajmë çmimin e disa lojtarëve të prapaskenës që ende mund të kontrollojnë fondet që duhet të shkojnë për popullin, dhe jo për disa kompani, siç ishte rasti me ETN. Ëndrra ime është të shoh një qeveri dhe parlament që nuk kontrollohen nga njerëz kukull, ndërsa liderët janë të pavarur. Njerëzit që kanë probleme me VN-në, me mua si kryeministër, me Asen Vasilev si ministër i financave, janë ata të cilëve u kemi qëndruar peng, në mënyrë që fondet publike të mos shpenzohen në mënyrën e vjetër”, tha Petkov në një intervistë me “BNR”.

Lidhur me vendimin e Kuvendit Popullor Bullgar për miratimin e propozimit francez për negociatat e Maqedonisë me BE-në, Petkov theksoi se “Shkupi tashmë ka zgjedhje për të ardhmen e saj, ndërsa Bullgaria nuk mund të jetë më përgjegjëse për të gjithë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tetovari mbetet i bllokuar nga Dëbora në malin e Galiçicës, intervenon policia

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 22:30 policia ka marr një…

Gërxhaliu: Po presim çdo moment për të shkuar në Rashkë – terreni për gjetjen e mbetjeve kockore është shumë i thepisur dhe i vështirë

Të hënën janë gjetur mbetje mortore në një pjesë malore mes Rashkës…

Drejtori i shërbimeve sekrete greke jep dorëheqjen pas skandalit të përgjimeve

Kreu i shërbimit informativ të Greqisë dhe sekretari i përgjithshëm i zyrës…

Gjykimi ndaj Gucatit e Haradinajt, kërkohet që gjykata t’i urdhërojë mbrojtësit për zbulimin e çdo prove të mëtejshme

(ZPS) ka kërkuar nga trupi gjykues, i kryesuar nga Charles L Smith…

Ambasadori palestinez në OKB: Palestina përkrah pavarësinë e Kosovës

I pyetur rreth disa deklaratave të ambasadorit palestinez në Serbi, se gjoja…