Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) përmes rrejteve sociale sot ka njoftuar se grupi i dytë i besimtarëve ende nuk është nisur për në haxh. Kjo pasi avioni që ishte destinuar që të vinte në Prishtinë për t’i marrë besimtarët e t’i dërgonte në Mekë ka pësuar defekt teknik.

Besimtarët myslimanë gjenden në aeroportin “Adem Jashari”.

“Drejtoria e Haxhit është në komunikim të vazhdueshëm me kompaninë e kontraktuar “Jordan Aviation” që sa më parë të gjejë zgjidhje për nisjen e besimtarëve drejt destinacionit të tyre”, thuhet në njoftim.

Ndryshe, për të realizuar Haxhin, besimtarët këtë vit kanë paguar 5.700 euro.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rritje e çmimeve të naftës për shkak të trazirave në Kazakistan

Çmimet e naftës u rritën në 83 dollarë në tregjet ndërkombëtare Rritja…

Muajin e kaluar në Maqedoninë e Veriut inflacioni ka arritur në 14.5%

Paga mesatare mujore neto në maj 2022 për të punësuar është 31.407…

Palmer: SHBA-ja mbështet RMV-në në NATO dhe BE, Marrëveshja e Prespës çelës i stabilitetit në rajon

Me kryeministrin biseduam për situatën në vend dhe rajon, si dhe për…

Zbulohen pacientët zero në Veneto të Italisë, ishin dy turistë nga Wuhani

Pas muajsh të tërë dilemash e hamendësimesh, analizat e gjakut tashmë nuk…

Ukraina thotë se forcat e saj zmbrapsën sulmin rus në Kharkiv

Forcat ukrainase zmbrapsën një sulm në qytetin e Kharkiv nga forcat ruse,…