Shalqiri

Ky frut i verës është i njohur për përfitimet e tij hidratuese! Shalqiri përmban 92% të ujit, si dhe vitamina A, B dhe C, magnez, kalium, zink, bakër, likopen dhe minerale të tjera. Një copë shalqi i prerë në kubikë përmban vetëm rreth 45 kalori, duke e bërë atë një frutë të mrekullueshëm hidratues ose një meze të lehtë freskuese!

Luleshtrydhe

Lajm i mirë për adhuruesit e luleshtrydheve atje! Ky frut i ëmbël dhe i kuq është i mbushur me 92% ujë. Ai është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminës C. Luleshtrydhet sigurojnë shumë fibra, flavonoide dhe antioksidantë që zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës, diabetit, kapsllëkut dhe llojeve të ndryshme të kancerit. Merrni sasinë tuaj të përditshme të luleshtrydheve duke i përzier në smoothie ose duke i përfshirë në sallata!

Tranguj

Hidratoni dhe rimbushni lëkurën tuaj me tranguj, e cila përmban 95% ujë gjithashtu! Përbëhet nga vitamina K, fosfor, magnez, kalium dhe kalcium. Ju mund të hani një pjesë relativisht të madhe të trangujve pa shtuar numër të konsiderueshëm kalorish në dietën tuaj. Pra, herën tjetër që përgatitni sallata ose sandviçë, sigurohuni që të shtoni disa tranguj!

Pjeshka

Një tjetër frut i shëndetshëm dhe hidratues që duhet të përfshini në dietën tuaj janë pjeshkat! Përbëhet nga 90% ujë dhe shumë vitamina, kalium, fosfor dhe minerale të tjera. Ngrënia e pjeshkave ka shumë përfitime shëndetësore të tilla si përmirësimi i tretjes, mbrojtja e lëkurës, përmirësimi i shëndetit të zemrës, zvogëlimi i simptomave të alergjisë.

Portokalli

Qëndroni të hidratuar me 87% ujë nga kjo agrume e ëmbël dhe e njomë! Portokallet ofrojnë lëndë ushqyese si Vitamina C, kalium, magnez, bakër, flavonoide dhe antioksidantë, të cilët mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar, të zvogëlojnë inflamacionin, të parandalojnë gurët në veshka dhe të mbajnë oreksin tuaj nën kontroll.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Siniçan të Tetovës, arrestohen 3 të rinj me mariuhanë

Mbrëmë rreth orës 01.00 në fshatin Siniçan të Tetovës, pjesëtarët e policisë…

Hajrulla Misini i bashkangjitet Alternativës

Hajrulla Misini, i mirënjohur në opinion si Komandant Shpati – njëherit zëdhënës…

Kallëzim penal për gruan nga Poroji që ka krijuar lajme të rreme

Një gruas nga Poroji i Tetovës i është parashtruar kallëzim penale për…

Siniçan, Sela: Komuna s’lejoi hidrocentralet e BDI-së

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela i ka bërë thirrje policisë…

Sot pritet aktgjykimi për ish drejtorin e ELEM-it

Sot në Gjykatën Penale – Shkup duhet që të shqiptohet aktgjykimi për…