Mijëra demonstrues kanë dalë në rrugët e kryeqytetit të Perusë për të kërkuar dorëheqjen e presidentit Pedro Castillo, i cili është nën gjashtë hetime për korrupsion.

Njerëzit marshuan nëpër Lima drejt parlamentit dhe pallatit qeveritar derisa dhjetëra policë hodhën gaz lotsjellës për t’i ndaluar ata. Nuk pati raportime të menjëhershme për të lënduar.

Majtisti Castillo i ka quajtur ata që kundërshtojnë qeverinë e tij “reaksionarë” dhe “armiq të njerëzve”.

“Unë vij në marshim për ta nxjerrë atë njeri të korruptuar. Castillo duhet të largohet, për këtë është ky marshim – për ta nxjerrë jashtë”, tha Nancy Huarcaya.

Castillo, një ish-mësues i shkollës rurale, i ka mbijetuar tashmë dy përpjekjeve për shkarkim që kur mori detyrën në korrik të vitit të kaluar. Ai tani është objektivi i gjashtë çështjeve penale për korrupsion dhe plagjiaturë të tezës së tij të magjistraturës.

Kryeministri i Perusë Anibal Torres dha dorëheqjen në gusht të këtij viti për një hetim penal të fokusuar në Castillo.

Castillo, duke shërbyer një mandat pesëvjeçar deri në vitin 2026, ka mohuar kryerjen e ndonjë krimi dhe tha se është viktimë e një fushate për ta hequr atë nga pushteti.

“Ata do të më kenë deri në ditën e fundit të mandatit tim, sepse njerëzit e mi kanë vendosur kështu”, tha Castillo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mehaj përkujton ushtarët e rënë të NATO-s

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka përkujtuar të gjithë ushtarët e NATO-s…

PDK e LDK barazohen për nga numri i komunave të fituara

Rezultatet preliminare të KQZ-së nxorën PDK-në parti të parë në Kosovë duke…

Rusia ia dorëzon Ukrainës rreth 40 të burgosur

Rusia ia ka dorëzuar Ukrainës 41 të burgosur lufte si pjesë e…

Trafikim veturash nga Maqedonia e V. në Shqipëri, pranga 53-vjeçarit

Një 53-vjeçar në Shqipëri është vënë në prangat e policisë së Elbasanit…

Lija e Majmunit arrin në Mal të Zi, konfirmohet rasti i parë

Rasti i parë i lisë së majmunit është regjistruar në Mal të…