Mbretëresha britanike Elizabeth II iu është bashkuar udhëheqësve botërorë, përfshirë presidentin amerikan Donald Trump dhe Kancelaren gjermane Angela Merkel, për të shënuar operacionin më të madh në histori, që çoi në përfundimin e Luftë së Dytë Botërore.

Mbëretëresha, Princi Charles, presidentë dhe kryeministra kanë duartrokitur veteranët, që kanë parakaluar pas një filmi që tregonte zbarkimin e trupave në Normandi.

Kryeministrja britanike, Theresa May është shoqëruar nga presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në ngjarjet përkujtimore në Portsmouth.

Presidenti francez, Emmanuel Macron; kryeministri kanadez, Justin Trudeau; kryeministri australian, Scott Morrison; si dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel; si dhe udhëheqës dhe figura të tjera shtetërore kanë qenë pjesë e këtyre organizimeve.

Në orët e para të 6 qershorit të vitit 1944, më shumë se 150 mijë trupave aleate nga Britania, SHBA, Kanadaja dhe Franca, u nisën nga Portsmouthi dhe zonat e tjera të afërta për të filluar sulmet ajrore, detare dhe tokësore në Normandi, që çuan në çlirimin e Europës Perëndimore nga regjimi nazist.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…