Teksa fliste për situatën e shkaktuar nga koronavirusi, epidemiologu Predrag Kon e konsideroi Beogradin një “bombë epidemiologjike”, me arsyetimin se ka një numër vendesh ku virusi mund të fillojë të transmetohet.

“Tani kemi vetem vetedijen tone dhe eshte shume e rendesishme te kontrollojme veten”, tha Kon, ndërsa iu bëri apel njerëzve që të respektojnë masat.

Sipas tij, maska mbrojtëse është e detyrueshme që të mbahet në ambiente publike, si dhe duhet të ruhet distanca prej 1,5 metra.

Ndër të tjera, ai shtoi se epidemiologet po vazhdojne te monitorojne kontaktet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…