Pentagoni po përshpejton dërgimin e tankeve në Ukrainë duke rinovuar modelet më të vjetra që mund të jenë më shpejt gati për t’u përdorur në fushën e betejës.

SHBA po synon të dërgojë modele të vjetra të tankeve Abrams në Ukrainë në tetë deri në 10 muaj, thanë zyrtarët amerikanë.

Plani i tij fillestar, i konfirmuar nga presidenti Joe Biden në janar, ishte të dërgonte në Kiev 31 tanke M1A2 Abrams  por duhen një ose dy vjet për t’u ndërtuar dhe dërguar.

Versionet e vjetra mund të merren nga rezervat e ushtrisë dhe do të jetë më e lehtë për trupat ukrainase të mësojnë t’i përdorin.

Mendohet se zyrtarët e Pentagonit do ta bëjnë njoftimin së shpejti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sulmi mbi familjen Jashari më 1998 në Prekaz, Prokuroria Speciale tregon se në çfarë faze janë hetimet

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar se janë duke u…

Janeva edhe sot do të mbetet në spital?!

Ish kryeprokurorja speciale Katica Janeva, me shumë gjasa edhe ditën e sotme…

Droni kamikaz i ushtrisë ukrainase i vërsulet rafinerisë së naftës ruse – objektivi ishte vetëm 150 kilometra larg vijës së frontit

Një dron kamikaz i ushtrisë ukrainase kishte për cak rafinerinë ruse në…

Inteligjenca britanike: Putini mund t’i shpallë rajonet e pushtuara të Ukrainës “zyrtarisht ruse” të premten

Ministria britanike e mbrojtjes ka publikuar përditësimin e saj të fundit mbi…

Treni përplas për vdekje 31 vjeçarin nga Shkupi

Treni ka përplasur për vdekje një 31 vjeçar nga Shkupi i cili…