Gjendje e jashtëzakonshme do të shpallet në territorin e të gjithë vendit, nëse ka një konsensus nga të gjitha subjektet politike, thonë nga kabinetit i presidentit të RMV-së.

“Kjo do të ndodhë vetëm nëse arrihet një marrëveshje ndër-partiake midis të gjitha subjekteve politike në datën e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, në mënyrë që të krijojë një kornizë ligjore për organizimin dhe zbatimin e qetë të tyre”, thuhet në deklaratë.

Mickoski më herët deklaroi se datat 5 dhe 8 korriku nuk janë në pyetje për zgjedhjet dhe se mesi i muajit është një bazë e mirë për mbajtjen e tyre, nëse përmbushen kushte të caktuara, ndërsa lideri i LSDM-së Zaev the se data e zgjedhjeve nuk është dhe nuk mund të jetë dëshirë personale apo partiake, dhe se ato përcaktohen nga kushtetuta dhe ligjet, pra 5 korriku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…