Presidenti i vendit, Stevo Pendarovski thotë se “momentalisht nuk ka nevojë të shpall gjendje të re të jashtëzakonshme”.

Ai tha se në opinion është parashtruar pyetja nëse presidenti mund të shpall gjendje të jashtëzakonshme pa propozim qeveritar.

Sipas tij, presidenti mund ta bëj, por në rastin konkret, thotë presidenti Pendarovski, nuk do të bëj për shkak se nuk dëshiron të izolojë institucionet tjera të vendet, njofton Telegrafi Maqedoni.

Pendarovski ju bëri thirrje Zaevit dhe LSDM-së të gjejnë zgjidhjet deri sot për datën e mundshme të zgjedhjeve kuvendare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…