Kreu i shtetit Stevo Pendarovski në takimin e sotëm me kryetarin e Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmeti theksoi nevojën që në periudhën e ardhshme të gjithë aktorët politikë të kenë një qasje të përgjegjshme dhe të drejtojnë kapacitetet e tyre drejt përmbushjes së agjendës së reformës me qëllim të fillimit të negociatave aderuese me Bashkimin Evropian. Të dy bashkëbiseduesit, sipas kabinetit të Pendarovskit, shkëmbyen mendime mbi ngjarjet aktuale në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Në takim, presidenti Pendarovski tha se Republika e Maqedonisë Veriore po përballet me mundësinë historike për t’u konfirmuar si partner dhe pjesë e barabartë e aleancave më të rëndësishme në botë – Bashkimit Evropian dhe NATO-s. Kjo, sipas Pendarovskit, është rruga e vetme që çon drejt stabilitetit dhe prosperitetit të shtetit dhe rajonit. Prandaj, siç theksoi ai, të gjithë faktorët politikë në Republikën e Maqedonisë Veriore duhet të përqendrohen në pajtimin dhe bashkimin mbi qëllimet strategjike të vendit.

Në takim Ahmeti e uroi Pendarovskin me rastin e marrjes së funksionit dhe i dëshiroi suksese në punë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…