Analisti politik Sinisha Pekevski beson se vetoja bullgare nuk është qëndrim i Bullgarisë, përcjell Telegrafi Maqedoni.

“Pas politikës së Bullgarisë qëndrojnë shtete të tjera që nuk lejojnë të hiqet kjo veto. Ka nga ata që nuk duan presion ndaj tyre dhe nuk duan një “gjendje kancerogjene”. Tani nëse hyn në një vend të tillë, mund të çojë në një problem në BE.

Procesi do të ndahet. Mendoj se pas qershorit Shqipëria do të vazhdojë në rrugën e anëtarësimit, ndryshe nga ne.

Besoja se pas vizitës së Petkovit do të frynin erëra të reja, por nuk është kështu.

Vetoja 99% në qershor nuk do të hiqet. Ke ne atmosfera është që çdo gjashtë muaj do të kemi veto”, tha Pekevski në emisionin “Samo Vistina”./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

30 ditë paraburgim për pesë të arrestuarit pas aksionit kundër kontrabandës në veri

Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special u ka caktuar 30 ditë…

Tha se Krimea kurrë më nuk do të jetë e Ukrainës, Kievi i reagon presidentit kroat Zoran Millanoviq

Deklarata e presidentit kroat Zoran Millanoviq se Krimea kurrë më nuk do…

Utah kufizon aksesin e adoleshenteve në mediat sociale

Utah është bërë shteti i parë amerikan që kërkon që firmat e…

Scholz mbron vendimin e ngadaltë për tanket – thotë se do të kishte qenë ‘gabim i rëndë’ të vepronte i vetëm

Gjermania ishte nën presion prej ditësh për të miratuar dërgimin e tankeve…

Rama shpall fitoren: Festa në orën 18:00 në sheshin ‘Skënderbej’, kush të dojë të na bashkohet

Kryeministri Edi Rama ka shpallur fitoren për zgjedhjen e 25 Prillit. Në…