Problemet me ligjin të Donald Trump nuk e kanë dëmtuar statusin e tij si kryesues i qartë për nominimin presidencial republikan në vitin 2024. Në fakt, akuzat penale vetëm sa e kanë forcuar pozitën e tij.

Ish-presidenti i SHBA-së është paditur dy herë në katër muajt e fundit – një herë në Nju Jork për krime të dyshuara financiare dhe një herë në një gjykatë federale me akuzat se ai ka keqpërdorur dokumente të ndjeshme qeveritare dhe ka penguar hetimin.

Ai mund të jetë në prag të një aktakuze të tretë, për përpjekje për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020, dhe një të katërt në Xhorxhia për presion ndaj zyrtarëve shtetërorë për të ndryshuar humbjen e tij në vitin 2020 atje.

BCC raporton se përkundër gjithë kësaj, fushata e Trump jo vetëm që ka vazhduar e pandërprerë, por ka lulëzuar.

Një mesatare e sondazheve të opinionit nga 31 korriku tregon se ai ka një epërsi prej 37 pikësh ndaj rivalit të tij më të afërt, Guvernatorit të Floridës, Ron DeSantis.

Në mes të shkurtit, epërsia e Trump ndaj DeSantis në mesataren e sondazheve ishte vetëm dy pikë (41% në 39%).

Dhe që kur u ngrit aktakuza e parë në javën e parë të prillit – duke e bërë Trump ish-presidentin e parë të SHBA-së që përballet me akuza penale – në fakt është rritur.

Sipas mesatares së sondazheve, Trump ka qenë zgjedhja e parë e shumicës së votuesve republikanë që nga arrestimi i parë dhe paraqitja në gjykatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina thotë se trupat bjelloruse kanë hyrë në vendin e tyre – këta të fundit e thonë të kundërtën

Udhëheqësi i Bjellorusisë, Alexandar Lukashenko ka deklaruar për mediet shtetërore se forcat…

Albin Kurti as sot s’i shkon në zyrë Presidentit

Albin Kurti po vazhdon t’i shmanget përgjegjësisë për të marrë mandatin për…

SHBA-ja i bën thirrje Putinit të pranojë realitetin dhe të tërheqë trupat nga Ukraina

Shtetet e Bashkuara i kanë bërë thirrje presidentit rus Vladimir Putin të…

Fotomontazh: ”Trenjakët” që gjetën njëri-tjetrin në Ukrainë

Ngjashmëria që kanë mes vete këta tre burra me pozita të larta,…

Trump: Ambasadori Grenell do të vazhdojë angazhimin në bisedimet Kosovë-Serbi

Presidenti Trump e konfirmoi këtë të dielë në Shtëpinë e Bardhë, pasi…