Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, merr sot pjesë në takimin e jashtëzakonshëm të Ministrave të Punëve të Jashtme të vendeve të NATO-s, i cili zhvillohet në selinë e NATO-s në Bruksel.

Në takimin e kryesuar nga Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, marrin pjesë edhe Finlanda dhe Suedia, vende partnerë operacionalë të NATO-s, si dhe Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe të Sigurisë, Josep Borrell.

Ministrat e Punëve të Jashtme të vendeve aleate pritet të diskutojnë mbi pasojat e agresionit ushtarak të Rusisë ndaj Ukrainës duke konfirmuar se vendet e NATO-s vijojnë të reagojnë plotësisht të bashkuar dhe në unison ndaj krizës më të madhe të sigurisë në Evropë që prej dekadash.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Çashkë, maqedonasit kundërshtojnë paralelen shqipe

Një grup i caktuar i prindërve të nxënësve maqedonas të shkollës fillore…

“REKET”, dëshmojnë biznesmenët e zhvatur nga BOKI 13

Derisa Resul Lloga dhe Ardian Amzoski nga Drim Bilding, në Shkup sot…

ASH tash do të kryesojë Këshillin komunal në Gostivar

Besim Memedi nga Aleanca për Shqiptarët (ASH) është kryetari i ri i Këshillit…

BE mbështet Francën në mospajtimet për paktin Aukus

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian janë solidarizuar me Francën, për shkak…

Zaev mohon intervenimin e Bullgarisë në rastin “Reket”, për të shpëtuar Kamçevin

Bojko Borisov në asnjë rast nuk më ka thirrur për biznesmenin e…