Ambasada Amerikane në Maqedoninë e Veriut bashkëpunon me Ministrinë e Brendshme dhe institucione të tjera, por nuk komenton hetime që janë në procedurë, ky është qëndrimi i që mori Alsat nga Ambasada Amerikane në Shkup në lidhje me aksionin “Sozia”, që ka të bëj me falsifikimin e dokumenteve me identitet të rremë.

“Ne nuk i komentojmë hetimet që vijojnë. Ambasada e SHBA-së bashkëpunon ngushtë me MPB, si dhe me ministritë dhe institucione tjera qeveritare në Maqedoninë e Veriut, për të arritur qëllimet e përbashkëta për zbatimin e ligjit si dhe sundimin e së drejtës, përfshi këtu edhe bashkëpunimin rajonal për zbatim të ligjit në luftën kundër terrorizmit” thuhet në përgjigjen e Ambasadës Amerikane.

“Në bashkëpunim të ngushtë me ministritë e brendshme dhe të drejtësisë, Ambasada amerikane ofron ndihmë teknike, forenzike, trajnim dhe pajisje për të rritur kapacitetet për zbatimin e ligjit dhe kapacitetet e institucioneve gjyqësore. Këto aktivitete kontribuojnë në sigurinë kombëtare dhe rajonale duke forcuar sigurinë e kufirit, transparencën dhe aftësinë për të hetuar dhe ndjekur penalisht korrupsionin, terrorizmin dhe rastet e krimit të organizuar”,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…