Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka emëruar ish-ministrin e industrisë strategjike, Pavlo Riabikin, si ambasadorin e ri të Kievit në Pekin.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, dekreti u postua në faqen e internetit të presidentit.

Vendimi vjen pasi Volodymyr Zelensky pati një telefonatë “të gjatë dhe kuptimplotë” me presidentin kinez Xi Jinping.

Siç ishte thënë, gjatë bisedës, të dy palët shkëmbyen mendime mbi marrëdhëniet Kinë-Ukrainë dhe luftën në Ukrainë.

Presidenti Xi thuhet gjithashtu se Kina do të dërgojë përfaqësues të posaçëm në Ukrainë për të zhvilluar bisedime me “të gjitha palët” mbi “zgjidhjen politike të krizës ukrainase”.

Ndërkohë, ministria e jashtme e Rusisë ka thënë se vë në dukje gatishmërinë e Kinës për t’u përfshirë në një proces paqeje për Ukrainën.

“Ne vërejmë gatishmërinë e palës kineze për të bërë përpjekje për të vendosur një proces negociues”, ka thënë zëdhënësja e ministrisë së jashtme Maria Zakharova.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Koreja e Veriut teston edhe dy raketa balistike

Koreja e Veriut ka lëshuar edhe dy raketa, që dyshohet se janë…

Stoltenberg: Në fillim të vitit do të ratifikohet protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në konferencën në Bruksel…

Padia për Bexhetin, Anti-korrupsioni e ka dorëzuar nismën

29 ditë pas konstatimit se kryetari i Sarajit Blerim Bexheti duhet të…

Ndihmës Sekretarja amerikane për Çështje Europiane viziton Kosovën

Ndihmës Sekretarja për Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike Karen Donfried do të udhëtojë…

Rusët pretendojnë se kanë robotë që do të shkatërrojnë tanket amerikane dhe gjermane

Katër automjete sulmi robotike të blinduara Marker janë gati për t’u dërguar…