Ish-presidenti ukrainas, Petro Poroshenko tha se pas tankeve, Ukrainës do t’i duhen edhe aeroplanë luftarakë për t’u mbrojtur kundër agresionit rus.

Ai këtë deklaratë e bëri pasi Gjermania vendosi në fillim të ditës së sotme të dorëzojë tanke Leopard 2 në Ukrainë dhe pasi Shtetet e Bashkuara vendosën të dërgojnë tanke Abrams në Ukrainë.

Për disa muaj, aleatët perëndimor ishin në dilemë nëse do t’i dorëzonin tanke ukrainasve sepse mendonin se kjo do të kontribuonte në përshkallëzimin e luftës.

“Ata që do të ndryshojë situatën në fushën e betejës tani janë aeroplanët luftarakë. Ne duhet të fillojmë një program trajnimi për pilotët ukrainas sa më shpejt të jetë e mundur dhe të përgatitemi për dërgimin e aeroplanëve në Ukrainë”, tha ai.

Sipas tij, helikopterë sulmues dhe raketa me rreze të gjatë janë të nevojshme për të shkatërruar bazat logjistike ruse dhe qendrat komanduese.

“Në fillim, fuqitë perëndimore thanë se do ta ndihmonin Ukrainën të ‘mbijetojë’. Jo më, tani duhet të fitojmë. Por për të fituar, ne duhet të forcojmë forcat e armatosura ukrainase”, tha Poroshenko në një deklaratë për euronews.

Kujtojmë se mediat holandeze së fundmi njoftuan se qeveria e këtij vendi do të shqyrtojë dorëzimin e aeroplanëve F-16.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bërnabiq i reagon Borrellit pas kërkesës për heqjen e tyre

Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq ka reaguar ndaj deklaratës së kryediplomatit evropian Josep…

Tërmet në Maqedoni të Veriut

Në Prilep të Maqedonisë së Veriut sot ka ndodhur një tërmet me…

Vuçiç: Na kërkojnë ta njohim Kosovën e nuk na ofrojnë asgjë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, tha të enjten se Shtetet e Bashkuara…

Turqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilotTurqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilot

Zyrtarët ushtarakë në Turqi, kanë bërë të ditur se ky shtet ka…

Arrestohet një person nga rrethi i Sarajit, i konfiskohen armë dhe municion

Nga MPB njoftojnë se gjatë ditës së djeshme kanë arrestuar një 57-vjeçar…