Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut, ka lëshuar një deklaratë duke thënë se të gjithë trupat duhet të zhvarrosen dhe të identifikohen në Bucha për të siguruar që krimet e mundshme të luftës mund të hetohen.

Autoritetet ukrainase kanë publikuar pamje të tmerrshme të trupave pa gjymtyrë të masakruara nga forcat ruse në qytetin afër Kievit.

“Jam e tmerruar nga imazhet e civilëve të shtrirë të vdekur në rrugë dhe në varre të improvizuara në qytetin Buchas në Ukrainë”, tha ajo, raporton skynews.

“Raportet që dalin nga kjo dhe fusha të tjera ngrenë pyetje serioze dhe shqetësuese në lidhje me krimet e mundshme të luftës, shkeljet e rënda të ligjit ndërkombëtar humanitar dhe shkeljet serioze të ligjit ndërkombëtar të të drejtave të njeriut”, pohoi Bachelet.

Ajo gjithashtu deklaroi se është thelbësore që të gjitha trupat të zhvarrosen dhe të identifikohen në mënyrë që familjet e viktimave të mund të informohen dhe të përcaktohen shkaqet e sakta të vdekjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sa e ka seriozisht qeveria e RMV-së luftimin e papunësisë!

Maqedonia e Veriut vitin 2019 do ta përmbyllë me një rritje ekonomike prej…

Liderët e partive në takim për zgjedhje të parakohshme parlamentare

Organizimi i zgjedhjeve të parakohshme parlamentare do të jetë në fokus të…

Kryeministri i ri japonez falënderon Kurtin për urimin, zotohet për vazhdim të mbështetjes ndaj Kosovës

Kryeministri i ri i Japonisë Fumio Kishida ka falënderuar homologun e tij…

Gazetari i REL plagoset në një sulm rus jashtë Kievit

Gazetari Shërbimit të Radios Evropa e Lirë, Maryan Kushnir, pësoi një tronditje…

VIDEO / Publikohen pamjet nga bastisja e qelive të Grupit të Kumanovës në Burgun e Idrizovës

Para dy javësh më 20 Prill u hap lajmi se në Burgun…