Më herët u raportua se forcat ruse kishin marrë nën kontroll qytetin e Slavutych dhe se kryebashkiaku, Yuri Fomichiv ishte marrë peng.

Veprimet e tyre nxorën mijëra protestues të zemëruar në rrugë, duke valëvitur flamujt ukrainas dhe duke brohoritur parulla patriotike.

Një banor i Slavutych që mori pjesë në protestë tha për BBC se “pushtuesit” tani janë kthyer mbrapa të qytetit dhe flamuri ukrainas ende valëvitet mbi ndërtesën e administratës lokale.

Banori tha se kryetari i bashkisë së qytetit foli në tubim pas raportimeve për rrëmbimi, duke sugjeruar se ishte liruar, raporton bbc.

Slavutych u ndërtua pas fatkeqësisë së vitit 1986 në termocentralin bërthamor të Çernobilit, kur një reaktor shpërtheu duke lëshuar materiale radioaktive në mjedis.

Vetë vendi i termocentralit ka qenë nën kontrollin e forcave ruse që në ditën e parë të luftës. Rreth 300 punëtorë mbetën të bllokuar atje, megjithëse disa tani kanë mundur të largohen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mbërrijnë 100 mijë vaksina anticovid, Rama: Një ditë vonesë për shkak të tentativës çmendurake për bllokimin e fushatës së vaksinimit

Kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se kanë mbërritur 100 mijë…

Këshilli i ambasadorëve kërkon anulim të zgjedhjeve, që të vazhdojnë reformat e nevojshme për BE-në

Shoqata për politikë ndërkombëtare “Këshilli i ambasadorëve” i falënderon liderët evropianë dhe…

Kina fut në izolim 27 qytetet për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19

Kina ka futur masa bllokimi në dy qytetet e saj më të…

Fotografi amerikan, Ron Haviv që dokumentoi krimet e Serbisë në Ballkan viziton Kosovën

Fotografi amerikan, Ron Haviv i cili ka dokumentuar krimet e Serbisë në…

Praga, thirrje Perëndimit t’i kundërpërgjigjet Rusisë

Republika Çeke po u bën thirrje aleatëve evropianë dhe të NATO-s të…