Pas kualifikimit në Botëror, futbollistët serbë festojnë me mesazhe politiko-nacionaliste

Përfaqësuesja e Serbisë në futboll arriti të siguronte kualifikimin në Botërorin “Katari 2022”, pasi mposhti Portugalinë në minutat e fundit.

Kjo bëri që të kishte festë nga futbollistët serbë në Lisbonë. Por festa nuk ishte vetëm brenda kornizave sportive.

Pas ndeshjes, tre futbollistë serbë pozuan me mesazhe politiko-nacionaliste, duke ngritur tre gishtat. Përveç kësaj, ata kishin veshur një fanellë që përmbante mesazhe nacionaliste, dhe ku Kosova paraqitej si pjesë e Serbisë.

“Le të valëvitë flamuri i Serbisë nga Prizreni deri në Rumije (Mal të Zi)”, ishte mbishkrimi në fanellat e tre futbollistëve serbë që pozuan duke i ngritur lart tre gishta pas fitores 2:1 kundër Portugalisë në Lisbonë.

Meqë sipas rregulloreve të UEFA-s dhe FIFA-s, mesazhet politike apo nacionaliste janë të ndaluara, pritet që të merren masa ndaj futbollistëve serbë që nxitën reagime të shumta në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…