Një varr masiv shtesë është vendosur pranë Mariupolit, sipas këshilltarit të kryebashkiakut, Petro Andryushchenko.

Ai tha se ata në qytetin jugor të rrethuar ishin informuar për një varrim masiv të banorëve të Mariupolit, të vrarë në një përpjekje për të fshehur gjurmët e krimeve të luftës, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Andryushchenko tha se ndodhet në rrethin Livoberezhnyy, pranë varrezave të fshatit Vynohradne.

“Kjo dëshmon edhe një herë se pushtuesit po mbledhin dhe varrosin ose djegin banorët e vdekur të Mariupolit në çdo lagje të qytetit.”

Dje, imazhet satelitore të publikuara nga Maxar Technologies përshkruanin rritjen e ndjeshme të një varreze në Manhush, afër Mariupolit.

Po ashtu mbi 200 varrime të reja u panë midis mesit të marsit dhe mesit të prillit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania: Emigrantët që shpëtohen në Mesdhe të shpërndahen në vendet e BE

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Haiko Maas duket se po vazhdon të…

Shaqir Fetai me mision – të hapë filiale të UDB-së në diasporën tonë

Pa kaluar akoma dy muaj, dolën sheshit të palarat e Shaqir Fetait…

Borisov: Është i mundur kompromisi, por duhet të njihet edhe historia

Vendi i vetëm që dëshiron fillimin e negociatave qasëse të Maqedonisë së…

Ish-kryegjyqtari: Misioni i BE në Kosovë, ishte i njëanshëm për çështjet e luftëtarëve të UÇK

Malcom Simmons, ish-drejtues i misionit evropian të ligjit në Kosovë (EULEX), ka…

Rusia arreston kryepeshkopin e Kishës Ortodokse të Ukrainës

Zyrtarët rusë të sigurisë e kanë arrestuar kryepeshkopin e Kishës Ortodokse të…