Le Pen kërkon shkrirjen e parlamentit

Ashtu siç ishte parashikuar, qendra e majtë dhe qendra e djathtë nuk do të kenë më shumicën absolute në Parlamentin Europian për herë të parë që prej vitit 1979.

Partia Popullore Europiane (PPE) dhe Partia Social Demokrate kanë shënuar rënie të konsiderueshme të elektoratit të tyre, megjithatë PPE mbetet e para me 173 vende në Parlamentin Europian, Partia Social Demokrate mbetet e dyta me 147 vende, e vijuar nga liberalët dhe të gjelbërit, të cilët janë surpriza e vërtetë e këtyre zgjedhjeve.

Të gjelbërit do të mund të ndikojnë në shumicën që do të krijohet në Parlamentin Europoian për të imponuar agjendën e tyre lidhur me ndryshimet klimaterike dhe mbrojtjen e planetit.

Surpriza tjetër negative e këtyre zgjedhjeve ka qenë rritja e ekstremit të djathtë në Francë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…