Partia e Serbëve të Kosovës (PKS) ka deklaruar se “populli është keqtrajtuar, janë detyruar të lënë vendet e tyre të punës, të ngrinin për 19 ditë në barrikada dhe të rrezikonin sigurinë e të gjithëve ne”.

“Për të gjithë ata që ende besojnë se e mbrojtën Serbinë dhe popullin serb në barrikada, ne duam që në 48 orët e ardhshme të hapin sytë dhe të kuptojnë se gjithçka ishte gënjeshtër. Një gënjeshtër në regji të Listës Serbe dhe nënkryetarit të saj, Milan Radojiçiq”, thuhet në një deklaratë për media, raporton “RadioKim”.

“Nëse dikush sheh fitore për serbët në dërgimin e një njeriu në arrest shtëpiak, atëherë ai dikush është i verbër. Partia e Serbëve të Kosovës shpreson që të gjithë ata që bllokuan lëvizjen normale të qytetarëve në veri dhe i detyruan të dalin në barrikada, do të mbajnë përgjegjësi për këtë”.

Nga kjo parti i bëjnë thirrje Listës Serbe që të mos presin lëvizjet e Prishtinës, por të heqin barrikadat e veta, të cilat, siç thotë kjo parti, “më së shumti i bëjnë dëm drejtpërdrejti serbëve në veri të Kosovës”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Koronavirusi në Maqedoni, shënohen edhe dy viktima

Alsat mëson se gjatë 24 orëve të fundit prej 496 testeve të…

Haziri: Presidentja ishte nën llupën e dy milionë shqiptarëve, e dha provimin

Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri, ka thënë se presidentja e Kosovës, Vjosa…

Ukraina thotë se ka vrarë rreth 800 ushtarë rusë

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës, që nga fillimi i pushtimit, trupat…

Kurti:Çdo iniciativë që synon të zëvendësojë integrimin në BE është devijim nga reformat demokratike

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, foli sot para studentëve të…

Kontrolli i policisë financiare, Taravari: Dëshirojnë të bëjnë spektakël!

Kontrollet e shpeshta të policisë financiare në komunën e Gostivarit janë të…