Lëvizja politike e presidentit francez, Emmanuel Macron, mbrëmë zyrtarisht ka ndryshuar emrin në Rilindje.

Lëvizja e Macronit u themelua një vit para se të fitonte mandatin e parë në zgjedhjet presidenciale në vitin 2017, dhe ishte instrument vital për sigurimin e mandatit të dytë gjatë këtij viti.

Duke marrë parasysh se themeluesi i saj nuk ka të drejtë të kandidojë për mandatin e tretë, Lëvizja e Republikës (LREM) do të reformohet nga rrënjët dhe të shndërrohet në një parti klasike e cila do mëton zgjerimin e numrit të votuesve.

Delegatët mbrëmë në kongresin që u mbajt në Paris, vendosën që partia në të ardhmen të quhet Rilindja.

“Pa unanimitet, do të mbizotërojë ekstremi”, porosit Macron që do të jetë president nderi i partisë.

Kujtojmë që në zgjedhjet e fundit presidenciale, Macron mund të Marine Le Pen, e cila fitoi 41 për qind të votave.

E një muaj më vonë, partia e tij humbi shumicën absolute në Parlamentin francez. Kreu zyrtar i partisë do të jetë Stephane Sejourne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Forcat ukrainase hedhin në ajër një urë për të penguar përparimin e forcave ruse në Luhansk

Ushtarët ukrainas po vazhdojnë aksionet e tyre kundër sulmuese ndaj forcave ruse.…

Jehona e daljes deri në ora 13:00 është 24.78 për qind

Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski në konferencë për shtyp tha se deri…

Rasim Selmanaj jep dorëheqje nga të gjitha pozitat në AAK

Rasim Selmanaj ka dhënë dorëheqje nga të gjitha funksionet në strukturat e…

Ekstremisti rus Igor Girkin kritikon dështimet ushtarake të vendit të tij në Ukrainë: Tashmë e kemi humbur këtë luftë

“Lufta në Ukrainë do të vazhdojë deri në humbjen e plotë të…

Konferencë ndërkombëtare “Një Ballkan drejt BE-së”

Sfidat e vendeve të Ballkanit Perëndimore me të cilat përballen në rrugën…