Dita e sotme ka nisur me lajm të mira për Shqipërinë.

Përpos që janë hequr kufizimet kufizimet e udhëtimit nga ana e Bashkimit Evropian, shteti shqiptar ka marrë edhe një tjetër lajm të jashtëzakonshëm.

Sot Parlamenti i Holandës ka dhënë dritën e gjelbër për mbajtjen e Konferencës Ndërqeveritare Shqipëri-BE.

Kjo u bë e ditur nga kryeministri shqiptar, Edi Rama.

Rama tha se e kishte ditur se kjo do të ndodhte.

“Lajm tjetër i mirë. Parlamenti holandez mbështet thirrjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare Shqipëri – BE për nisjen zyrtare të negociatave për anëtarësim. Jua kisha thënë, pa u bërë zgjedhjet atje nuk kemi çfarë presim dhe ja, zgjedhjet mbaruan Shqipëria u zhbllokua. Sidoqoftë faleminderit me mirënjohje se s’ka kohë për pushim”.

Më herët, Komisioni Parlamentar për Çështjet e Jashtme në Holandë vendosi pro mbajtjes së Konferencës së Parë Ndërqeveritare mes Shqipërisë dhe Bashkimit Evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…