Parlamenti Evropian miratoi masa gjithëpërfshirëse që synojnë uljen masive të emetimeve të gazrave serë të BE-së, duke përfshirë futjen e një takse kufitare të karbonit për importet.

Hapi kristalizon një plan ambicioz të BE-së për të reformuar tregun evropian të karbonit duke ulur kuotat e gazeve ndotëse. Ligjëvënësit miratuan ndryshimet me 413 vota pro, 167 kundër dhe 57 abstenime.

“Me votat e sotme, ne arrijmë një tjetër moment historik”, shkroi në Tëitter shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen. Ajo u kërkoi vendeve anëtare të BE-së të japin miratimin përfundimtar për ligjet në mënyrë që ato të hyjnë në fuqi.

Sipas legjislacionit të ardhshëm, emetimet e karbonit të Bashkimit Evropian do të reduktohen me 62 për qind deri në vitin 2030, krahasuar me nivelet në 2005 – një hap i madh nga një objektiv i mëparshëm për një ulje prej 43 për qind.

Kjo masë kërkon që importuesit në BE, produktet e të cilëve tejkalojnë normat e karbonit të bllokut, të kenë një çertifikatë emetimi. Fillimisht të orientuar drejt sektorëve më ndotës prodhuesit e çelikut, aluminit, çimentos, plehrave dhe energjisë elektrike eurodeputetët shtuan gjithashtu edhe furnizuesit e hidrogjenit dhe Brukseli po kërkon të zgjerojë listën për prodhuesit e kimikateve organike dhe polimereve.

Taksa e karbonit do të fillojë si në formë pilot në tetor të këtij viti përpara se të zgjerohet midis 2026 dhe 2034. Deri tani, Kina po zgjeron shumë flotën e saj të termocentraleve me qymyr, pavarësisht premtimit për të ulur emetimet e karbonit deri në vitin 2030 dhe më pas do të reduktohet në zero deri në vitin 2060.

Më pas vijnë Shtetet e Bashkuara, historikisht emetuesi më i madh i gazit të karbonit, i cili ka një strategji afatgjatë për të arritur zero neto deri në vitin 2050.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Plaku nga Tetova sulmon policin

Gjatë ditës së djeshme diku rreth orës 16:20, efektivët e policisë të…

Rritje me 65% e buxhetit për modernizimin e Mbrojtjes, Peleshi: Dyfishim i investimeve

Peleshi u shpreh se buxheti i vitit 2022 është 32 % më…

Trupat britanike duhet të jenë të gatshme për luftë me Rusinë, thotë zyrtari i lartë i ushtrisë

Trupat britanike duhet të paralajmërojnë familjet e tyre se mund të shkojnë…

Katër viktima nga Kovid-19 dhe 19 raste të reja

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar katër viktima…

Zëvendëskryeministri Abazi i përgjigjet Haradinajt për taksën

Zëvendëskryeministri Haki Abazi ka folur rreth kërkesës së ish-kryeministrit Ramush Haradinaj për…