Banka Botërore vlerëson se rreth 97 milionë njerëz në të gjithë globin kanë kaluar në varfëri për shkak të pandemisë së COVID-19 në vitin 2020, duke jetuar me më pak se dy dollarë në ditë.

Për më tepër, viti 2020 çoi në një pengesë historike në luftën kundër varfërisë globale, me rritjen e numrit të më të varfërve në botë për herë të parë në mbi 20 vjet, sipas Bankës Botërore, shkruan CNN.

Teksa, rreth 100 milionë njerëz po shtyheshin drejtë varfërisë, vitin e kaluar, sipas CNN, miliarderët shijuat rritjen më të lartë të pasurisë, sipas World Inequality Lab.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Publikohet metodologjia e regjistrimit të popullsisë

Enti Shtetëror i Statistikës publikoi metodologjinë e regjistrimit të popullsisë, vendbanimit dhe…

Rusia nuk ngopet me Ukrainën, kërcënon Suedinë e Finlandën nëse anëtarësohen në NATO

Pas sulmeve ushtarake në Ukrainë, Rusia ka filluar të kërcënojë edhe shtete…

Serbi pret në fyt serbin, pamje të rënda (VIDEO)

Një serb e pret në fyt bashkëvendësin e tij në ballkon të…

Harris paralajmëron se agresioni rus i Ukrainës kërcënon demokracinë në të gjithë Evropën

Zëvendëspresidentja e SHBA-së, Kamala Harris theksoi unitetin midis amerikanëve dhe aleatëve të…

Taravari: Ka pakënaqësi brenda BDI-së, Grupi i Zjarrit ishte lojë e brendshme

I pyetur në ClickPlus në TV21 nëse ka mundësi që deputetë të…