Palestina kërkoi nga Kombet e Bashkuara të ndalojnë krimet e Izraelit kundër fëmijëve palestinezë.

Palestina kërkoi nga Kombet e Bashkuara të ndalojnë krimet e Izraelit kundër fëmijëve palestinezë.

Ministri i Jashtëm i Palestinës, Riyad al-Maliki i dërgoi një mesazh të Dërguarës Speciale të OKB-së për Fëmijët dhe Konfliktet e Armatosura, Virginia Gamba, në lidhje me sulmet e vazhdueshme të Izraelit në Gazë.

Maliki, në mesazhin e tij, theksoi se sulmet intensive dhe të dhunshme të Izraelit në Gaza shkaktuan vdekjen e dhjetëra fëmijëve dhe se fëmijët palestinezë nuk kanë një vend të sigurt për t’u strehuar.

“Ne i kërkojmë Gamba-s të mbrojë fëmijët palestinezë dhe të ftojë Izraelin që të ndalojë sulmet e tij ndaj fëmijëve palestinezë”, u shpreh Maliki.

Që prej 10 majit e këtej, sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës ka martirizuar 212 njerëz, mes tyre 61 fëmijë dhe 36 gra, si dhe ka plagosur 1.400 të tjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…