Diskriminimi i shqiptarëve në Luginën e Preshevës po vazhdon në forma të ndryshme. Deputetja e LVV-së, Fitore Pacolli ka thënë se shqiptarët në Luginë po shtypen edhe ekonomikisht.

“Të dhënat e fundit të Entit të Statistikave po e dëshmojnë edhe përmes numrave diskriminimin edhe në paga. Shqiptarët në Luginë përveç që ballafaqohen me shkallën më të ulët të punësimit në Serbi. Ata edhe kur janë të punësuar paguhen më pak se mesatarja në nivel vendi. Asgjë nuk është e rastësishme”, ka shkruar Pacolli në “Facebook”.

Ai ka kërkuar reagimin e komunitetit ndërkombëtar ndaj këtij fenomeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shokuese: Media iraniane sugjeron bombardimin e kampit të MEK në Manëz me DRONË dhe RAKETA balistike

Një gazetë elektronike iraniane e lidhur me Gardën Revolucionare sugjeron sulmimin e…

Sulmi kibernetik zbulon bisedimet sekrete mes Shqipërisë e Britanisë për emigrantët

Sulmi kibernetik iranian ndaj Shqipërisë ekspozoi bisedime sekrete midis Mbretërisë së Bashkuar…

Gjeneralët në pension paralajmërojnë për ‘luftë civile vdekjeprurëse’ në Francë

Qeveria franceze e ka dënuar një letër të hapur të nënshkruar nga…

Dramatike në Itali: Familja nga Maqedonia e Veriut e mbajti në shtëpi për nëntë ditë gruan e vdekur nga koronavirusi

Për nëntë ditë me radhë zgjati tragjedia e një familjeje verimaqedonase që…

Vetëm debatet dhe ballafaqimi i argumentave i jep fund gënjeshtrës dhe manipulimeve publike

Duke pasur një konsideratë të thellë për të gjithë mediat e, në…