Ministri Venko Filipçe ka bërë të ditur se në spitalin “8 Shtatori” një mjek është sulmuar nga familjarët e një të sëmure e cila pas disa ditësh shtrimi në spital ka vdekur nga koronavirusi. Në këtë rast ka intervenuar edhe policia ku ka shoqëruar në polici disa anëtarë të familje së të ndjerës që kanë sulmuar mjeken. Ata kanë tentuar me dhunë të tërheqin kufomën pa respektuar protokollet e të vdekurve nga COVID-19.

Filipçe thotë se është një akt i mosrespektimit total të të gjithë punonjësve shëndetësorë që kanë më shumë se 4 muaj që punojnë ditë e e natë për çdo pacient. Ky është diskreditim i mundit, punës dhe sakrificës si dhe rrezikut në të cilin mjekët ekspozohen çdo ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…