Gazetari dhe politikani serb Zoran Ostojiq, në një emision televiziv në Beograd, duke folur për ngjarjet e dy dekave të fundit në shërbimin serb ka thënë se shërbimet sekrete ruse janë të shthurura në terren.
Në televizionet serbe shpesh ngritet tema e çështjes se sa Rusia mbron interesat e Serbisë, apo nëse rusët shikojnë interesat e tyre dhe Serbinë e përdorin si intrument për t’i arritur qëllimet e veta.
I ftuar në televizionin K1, duke folur për ngjarjet e vitit 2001, kur Sllobodan Millosheviqi u hoq nga pushteti, ai ka thënë se rusët kanë pasur ndikim të madh në këtë drejtim.
Mirëpo, Ostojiq zbuloi edhe një detaj të shthurjes së veprimeve operative ruse në terren.
“Siç duket, edhe shërbimet e inteligjencës ruse, nuk kanë koordinim të mirë. Çka bën njëri shërbim, nuk e di tjetra, dhe këtu në Serbi, përplasen eksponentët (bashkëpunëtorët e tyre)”, ka thënë Ostojiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…