Presidentja Vjosa Osmani sot (e hënë) dhe nesër do të qëndrojë për vizitë në Shqipëri.

Ajo në Tiranë do të me një ceremoni shtetërore në ambientet e Presidencës së Shqipërisë.

Përveç me homologun e saj, Bajram Begaj, gjatë qëndrimit në Shqipëri, e para e shtetit të Kosovës do të takohet edhe kryeparlamentaren Lindita Nikolla dhe me kryeminsitrin Edi Rama.

Në kuadër të kësaj vizite, presidentja Osmani do t`ia dorëzojë dekretin e nënshtetësisë së Kosovës, shkrimtarit me famë botërore, Ismail Kadare.

Kjo është vizita e parë e presidentes së Kosovës që nga koha kur kreu i shtetit shqiptar Bajram Begaj mori detyrën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Tre të vdekur dhe dy të plagosur nga të shtënat në Universitetin e Virxhinias, ndërsa policia kërkon të dyshuarin

Një sulmues vrau tre persona dhe plagosi dy të tjerë në kampusin…

VV: Këto janë pikat skandaloze të marrëveshjes Kosovë-Serbi

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar ndaj marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë të arritur…

FOTOLAJM/ Valixhja plot dokumente në makinën luksoze të Xhuvanit

Drejtuesi Politik i Partisë Demokratike në qarkun e Elbasanit, Gazmend Bardhi, ka…

Shpërthim në një fabrikë në Itali, disa të vdekur

Një shpërthim në një fabrikë u regjistrua këtë të hënë në Casalbordino,…

95 vjet nga rënia e Shote Galicës

Sot janë bërë 95 vjet që nga rënia e luftëtares shqiptare Shote…