Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka kujtuar 32 vjetorin e miratimit të Deklaratës Kushtetuese të 2 korrikut.

Osmani tha se 114 delegatët e Kuvendit të Kosovës, nëpërmjet aktit, siç e quajti ajo, heroik e juridik, morën guximin që ta artikulojnë vullnetin e popullit të Kosovës për trajtim të barabartë.

“Më tepër se tri dekada më parë, gra e burra patën guximin që Kosovës t`ia japin drejtimin e duhur, ta krijojnë bazën për subjektivitet të shtetit në ardhje, ndaj në këtë përvjetor falënderoj secilin që vuri një gur në projektin tonë historik për shtet”, ka shkruar Osmani.

Tutje, Osmani tha se themelet e shtetit të Kosovës janë të ngritura mbi vendimet e delegatëve të 2 korrikut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Përleshje në Kuvend, ndërpritet seanca dhe shkohet në pauzë|Video

Është ndërprerë seanca e Kuvendit të Kosovës pasi deputetët e opozitës janë…

Von Cramon: Samiti i BE-së me Ballkanin Perëndimor ishte dështim i madh

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur…

Infomax: Kovaçevski kërkon dorëheqjen e Muharremit ose do ta shkarkoj?!

Arafat Muharremi do të shkarkohet nga posti i drejtorit të Policisë Financiare,…

Digjen 2 makina me targa RKS në Zubin Potok

Dy makina, që ishin riregjistruar me targat Republika e Kosovës (RKS) rreth…

Katër rezervuarë karburanti u goditën me sulm të dukshëm droni në Krime, videot tregojnë flakët masive që përshkuan objektet

Detaje të reja janë bërë të ditura për sulmin me dron në…