Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka pritur në takim të rregullt ambasadorin amerikan në Kosovës, Jeffrey Hovenier.

Bashkë diskutuan për zhvillimet e fundit me theks të veçantë dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Siç bën të ditur Zyra e Presidentes, Osmani theksoi se ky përbën një hap të rëndësishëm për përmbushjen e vizionit të Kosovës për integrim në strukturat euroatlantike.

Po ashtu në takim u diskutua edhe për zhvillimet në veri të vendit, ku Osmani nënvizoi përkushtimin e institucioneve të Republikës për koordinim të rregullt e të vazhdueshëm me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tjerë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Qeveria për propozimin e Escobarit: E kemi obligim sundimin e ligjit, s’është sot 30 tetori

Qeveria e Kosovës, ka reaguar pas propozimit të të dërguarit special të…

Arrestohet dhunuesi, sulmoi tre fëmijë

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se gjatë ditës së djeshme ka…

Biseda me Kamçevin, Gruevski reagon pas publikimit të “bombave”

Ish kryeministri, azilanti Nikolla Gruevski përmes rrjeteve sociale ka komentuar bisedën telefonike…

Kosova dhe Zvicra në një grup në kualifikimet për “Euro 2024”

Kombëtarja e Kosovës i ka mësuar kundërshtarët e saj në rrugëtimin për…

NATO rrit praninë në Detin e Zi si paraljamërim ndaj Rusisë

Ministrat e Jashtëm të NATO-s pritet të miratojnë këtë javë një rritje…