Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e cila po qëndron në New York bashkë me kryetarë të disa shteteve të rajonit ka takuar shefin e politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Në këtë takim u diskutua për situatën në rajon dhe marrëdhëniet e shteteve të Ballkanit me BE-në, thuhet në komunikatën nga Zyra e Presidentes.

Osmani ka theksuar se e ardhmja e Kosovës është në BE, ndaj në këtë kontekst ka përmendur faktin se Kosova i ka plotësuar të gjithë kriteret për liberalizim vizash. Për këtë shkak, ajo ka potencuar se i takon BE-së që t`i përmbushë premtimet e veta ndaj Kosovës.

Ajo ka folur edhe për situatën aktuale në Kosovës, duke përmendur përmbushjen e marrëveshjes për targat.

“Kosova ka përmbushur një aspekt ligjor duke zbatuar marrëveshjen e vitit 2011 dhe 2016 për targat. Përpjekjet për tensionim dhe destabilizim nga struktura ilegale të mbështetura nga Serbia duhet t`i gjykojë vetë BE-ja”, ka theksuar Osmani.

Sipas saj, Kosova është palë konstruktive në procesin e dialogut me Serbinë, porse ky proces duhet të përfundojë me njohje të ndërsjellë në kufijtë aktualë dhe me rendin aktuale juridik.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani: Dialogu të bëhet vetëm për njohje dhe anëtarësim në BE

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka ritheksuar se dialogu me Serbinë, duhet…

Ish-punonjësja kthehet në kritike: Facebook dëmton fëmijët dhe dobëson demokracinë

Ish-punonjësja e Facebook, Frances Haugen, u ka thënë ligjvënësve amerikanë se faqet…

Nuk ka marrëveshje për bisedime mes Putin dhe Zelensky

Në fushën diplomatike, sot nuk është arritur asnjë marrëveshje që presidentët ukrainas…

Autobusi i tragjedisë në Bullgari e kaloi kufirin pa u regjistruar në doganë

Autobusi i djegur në Bullgari nuk u regjistrua në doganë gjatë kalimit…

Turqia ndihmon Spanjën

Ministrja e Jashtme spanjolle Arancha González Laya në një intervistë për rrjetin…