Në 23-vjetorin e vrasjes, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka përkujtuar akademik Fehmi Aganin.

Osmani ka shkruar se Agani ishte intelektuali i angazhuar “një jetë të tërë në përmbushjen e synimit për shtetin e Kosovës”.

“Ai ishte figurë përbashkuese, politikan konsistent me vizion të qartë për rrugën që duhet të ndiqte Kosova. Si dorë e djathtë e presidentit historik, dr.Ibrahim Rugova, profesor Agani dha kontribut të çmueshëm në afirmimin e çështjes së Kosovës në arenën ndërkombëtare”.

|Aktiviteti i tij kombëtar u ndal më 6 maj 1999, kur forca të regjimit gjenocidal serb e vranë njërin nga strategët e lëvizjes paqësore. Vënia e autorëve para drejtësisë është synimi ynë i vazhdueshëm”, thuhet në përkujtimin e Presidentes Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aleanca: Përse të korruptuarit e BDI-së janë të mbrojtur si Arushat e bardha!

“I nderuari zëvendëskryeministër për Euro-integrime, me gjithë entuziazmin tuaj mediatik për të…

Mickoski paralajmëron protesta edhe për javën që vjen

Kryetari i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski theksoi se Maqedonia është më larg nga…

Kurti vazhdon takimet në Bruksel, pritet nga Komisioneri i BE-së për Drejtësi, Didier

Pas takimit me kryeministrin belg De Croo dhe Komisionerin për Bujqësi dhe…

Zaharieva: Minoritet maqedonas nuk ka, por në Maqedoni ka bullgarë

Bllokimi i fillimit të bisedimeve të Maqedonisë me BE nga ana e…

Zbulohet draft-dokumenti i diskutuar në Bruksel për Shqipërinë

Raportimet se konferenca e parë ndërqeveritare me Shqipërinë për negociatat e anëtarësimit…