Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në ditën ndërkombëtare për personat e pagjetur, ka thënë se asnjë çështje nuk është me prioritare në procesin e dialogut me Serbinë ‘sesa kthimi i më të dashurve tanë’.

“Jemi sërish bashkë me familjarët e atyre që na mungojnë më së shumti, të zhdukur me dhunë nga lufta e fundit, ashtu sikurse ky memorial, ashtu do t’i mungojnë ata jo vetëm shpirtit të gjithsecilit prej nesh, po shpirtit të një kombi të tërë. Fati i tyre bëhet shumë më tragjik kur dihet që janë në duart e shtetit serb, shtetit që ka ushtruar gjenocid ndaj popullit të Kosovës e i cili fatkeqësisht ende nuk po distancohet nga kjo e kaluar e tmerrshme dhe ngarkimet që ka kryer ndaj popullit tonë”, tha Osmani.

“Të zhdukurit më dhunë janë plaga me e thellë, ndër plagët më të mëdha të Kosovës së pasluftës. Kjo i bën përpjekjet tona shumëfish më të mëdha për të kërkuara përgjegjësi nga Serbia, dhe për t’u siguruar që asnjë çështje nuk është më prioritare në procesin e dialogut me Serbinë se sa kthimi i më të dashurve tanë, asnjë dhimbje s’është me e madhe, e rrjedhimisht asnjë çështje s’mund të jetë asnjëherë prioritet më i madh”, tha presidentja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…