Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se niset me shpresë drejt Brukselit për Samitin e Bashkimit Evropian, ku pritet që të futet në rend të ditës çështja e liberalizimit të vizave.

Në një intervistë për mediumin holandez, NRC.nl, ajo ka thënë megjithatë se nuk pret shumë për këtë pikë, transmeton KlanKosova.tv.

“Unë çdo herë shkoj me shpresë, por pa shumë pritje.  Le të shpresojmë se nuk do të ketë një zhgënjim të radhës”.

“Njerëzit nga Ukraina, Gjeorgjia dhe shtete të ndryshme të Amerikës Latine lejohet që të udhëtojnë lirshëm. Por unë – e vetmja – kam nevojë për vizë për ta përcjell samitin në Bruksel”, është shprehur Osmani.

“Është padrejtësi e madhe: diskriminim për një popull. Ne jetojmë në geto”.

Më tej ajo ka folur edhe për procesin e anëtarësimit në BE.

“Ne jemi gati dhe e meritojmë” ka thënë ajo. “Ne kemi kryer detyrat”, shprehet ajo duke iu referuar raporteve ndërkombëtare në të cilat shënohet përparimi mbi demokracinë, lirinë e medias dhe të të drejtave të njeriut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Korea e Veriut dhe e Jugut rivendosin kanalet e komunikimit

Udhëheqësit e Koresë së Veriut dhe të Jugut rivendosën kanalet e pezulluara…

Përçahet LSI? Kush janë deputetët e Kryemadhit që nuk duan të djegin mandatet

Propozimi i kreut të PD Lulzim Basha që u finalizua sot me…

Franca dëshiron që certifikata e vaksinimit të jetë në fuqi deri në verën e vitit 2022

Qeveria franceze po shqyrton prezantimin e një projektligji që do ta lejojë…

Vepra në rasti “Likuidimi” është vjetruar

Vepra në rastin “Likuidimi” është vjetruar dhe për këtë arsye gazetari Tomislav…

Escobar të dielën viziton Bosnjën, refuzon takimin me Dodik

I Dërguari i Posaçëm për i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar,…