Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, duke folur për situatën në veri të Kosovës, ka thënë që presin që Bashkimi Evropian të jetë më i zëshëm karshi tendencave destabilizuese të Serbisë ndaj gjithë rajonit.

“Tendenca të cilat janë të nxitura dhe i shërbejnë interesave të Rusisë”, ka thënë Osmani.

Tutje ajo tha se institucionet janë të përkushtuara të punojnë në koordinim të plotë me partnerët ndërkombëtarë.

“S’ka dhe nuk mund të ketë ekuivalencë të dy palëve, kur Serbia është ajo që po përdor retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën, por edhe veprime që cenojnë paqen dhe stabilitetin”.

“Presim që sinjale të qarta nga BE-ja të ipen në raport me Serbinë dhe ta ndalojnë atë”, ka shtuar ajo.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sulmohet droni izraelit

Sistemi mbrojtës kundërajror i Izraelit i njohur si “kupola e hekurt”, ka…

Sveçla deklarohet për kokainën që u kap në Lipjan: Kosova nuk do të jetë më streha e kriminelëve

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ka reaguar pas…

Një tërmet i fuqishëm godet Kinën jugperëndimore

Një tërmet i fortë tronditi pasditen e së hënës një pjesë të…

Qytetarë nga Krusha protestojnë kundër uljes së dënimit ndaj Darko Tasiq

Qytetarë nga Krusha janë duke protestuar kundër uljes së dënimit ndaj Darko…

Lajçak: Bashkëpunimi me SHBA-të, shumë i rëndësishëm për një marrëveshje Kosovë-Serbi

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për bisedimet mes Kosovës dhe…