Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me homologun e saj malazez, Milo Gjukanoviq, ku pas takimit, e para e shtetit të Kosovës tha se e ardhmja e të dyja vendeve është në BE.

Osmani tha se Kosova e Mali i Zi po punojnë bashkë për të realizuar synimin për në BE.

“Me Presidentin Đukanović diskutuam për rëndësinë e koordinimit të përbashkët për ta forcuar partneritetin në mes të Kosovës dhe Malit të Zi, si dhe fuqizimin e përpjekjeve tona kundër tendencave anti-demokratike dhe destabilizuese në rajonin tonë”, shkroi Osmani.

Tutje, ajo tha se raportet mes Kosovës e Malit të Zi janë të ndërtuara në frymën e respektit të ndërsjellë, bashkëpunimit dhe përkushtimit të dyanshëm për të ardhmen euroatlantike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Bjellorusia pritet t’i shpallë luftë Ukrainës

Andriy Zagorodnyuk, ish-ministri ukrainas i Mbrojtjes, ka thënë se Bjellorusia pritet t’i…

Osmani: Serbia u tregoi ndërkombëtarëve se nuk do t’i respektojë marrëveshjet, Kosova s’heq dorë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka bërë të ditur se Kosova nuk…

Ngjarjet e fundit në gjyqësi marrin vëmendjen e BE-së. Ambasadori francez: Duhet vëzhguar me kujdes çdo rast

Ngjarjet e fundit në Maqedoni, sidomos në sistemin e drejtësisë kanë marrë…

Haradinaj ia uron fitoren Vetëvendosjes

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ia ka uruar fitoren Lëvizjes Vetëvendosje duke…

Shokuese: Media iraniane sugjeron bombardimin e kampit të MEK në Manëz me DRONË dhe RAKETA balistike

Një gazetë elektronike iraniane e lidhur me Gardën Revolucionare sugjeron sulmimin e…