Zëvendëskryetari i Qeverisë për Çështje Evropiane, Bujar Osmani, mbajti takim me Drejtorin Rajonal të UNOPS-it për rajonin e  Evropës dhe Azisë Qëndrore, Moin Karim.

„ Dua të shprehë kënaqësi nga puna e zyres së UNOPS-it e cila u hap vitin e kaluar, në drejtim të implementimit të fondeve të Mbretërive Norvegjeze dhe Suedeze, mbështetja bilaterale e së cilës paraqet bazë për implementimin e proektve të UNOPS-it në Republikën e Maqedonisë së Veriut”, theksoi Osmani. Ai shprehu kënaqësi edhe nga kvaliteti i ndihmës bilaterale, veçanërisht për udhëzimin e saj në mjediset multietnike, duke krijuar mëpas edhe vlerë plotësuese edhe nga aspekti i kohezionit në shoqëri, si bazë për stabilitet afatgjatë.

Osmani, shprehu mirënjohe deri te Karimi edhe për targetimin e Sekretariatit për Çështje Evropaine, si shfrytëzues në drejtim të mbështetjes të administratës në përgaditjen e saj për sfidat e ardhëshme, duke i përgaditur kapacitetet për negociata me Bashkimin Evropian, duke shprehur besimin se proekti „ Progresi Nordik” e cila UNOPS-i e zbaton në Republikën e Maqedonisë së Veriut, me sukses do të realizoj qëllimin për mbështetjen e Qeverisë, duke forcuar kapacitetet e administratës për integrimin e vendit në BE.​

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…