Zëvendëskryeministri dhe koordinatori kryesor i shtabeve të krizës për parandalimin e përhapjes së virusit Kovid-19, në prag të hapjes së paralajmëruar të xhamive prej nesër, inkurajon besimtarët që të mos shkojnë në xhami deri sa të jetë stabilizuar gjendja me virusin Kovid-19.

“Ne nuk kemi asnjë mënyrë për të mbyllur xhamitë. Nuk ka mundësi kushtetuese dhe ligjore që shteti të mbyllë objektet. Kjo është çështje bashkëpunimi, marrëveshje midis institucioneve. Unë do t’i inkurajoj njerëzit të mos shkojnë, sepse derisa të jemi të sigurtë se situata është përmirësuar aq shumë sa të mund të hyjnë në atë fazë të dytë”, tha Osmani, i cili ishte mysafir në emisionin “Studio e hapur” në TV24.

Ai theksoi se vendimi për hapjen e tempujve fetarë duhej të merrej në mënyrë të koordinuar, jo individualisht.

Ata nuk janë koordinuar, shpjegoi ai, as për ngjarjen me liturgjinë në Strugë, dhe as për hapjen e xhamive.

“Ky ishte qëllimi im për vizitën në Strugë dhe qëllimisht e ftova në takim atin Vasil që është përgjegjës për Strugën dhe myftiun nga Struga, sepse ajo që më tremb më shumë është nëse fillon një rivalitet i tillë në mes komuniteteve, por edhe rivalitet i caktuar që e shoh atë në mesin e atyre që duan të shkojnë në objekte fetare dhe ata që nuk duan. Me këtë, të gjithë do të humbasin, dhe po ashtu edhe besimtarët. Para së gjithash, ne nuk duhet të lejojmë polarizim të tillë, dhe këtu mendoj se kemi arritur mirëkuptim mes të gjithëve që kjo nuk duhet të ndodhë, dhe kjo është arsyeja pse kur unë pashë reagim të vogël asimetrik ndaj bashkësive fetare në drejtim të sulmeve, sepse kishte mangësi kudo. Kishte lëshime në mes punonjësve të kujdesit shëndetësor në vende të caktuara, si në biznese, ashtu edhe në bashkësi fetare”, tha Osmani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e…

Grupi i Kumanovës ngre në këmbë MPB-në e Maqedonisë së Veriut

Pjesëtarët e “Grupit të Kumanovës” të cilët janë të dënuar për ngjarjet…

Ekskluzive: Paraqiten rezultatet e hetimeve ndërkombëtare për rastin te Liqeni i Smilkovës

Momente të reja janë paraqitur në hetimet e pavarura ku janë kyçur…

Nëna e El Chekës: Më therrën me thikë dhe grisën foton e Almirit (VIDEO)

Para fillimit te protestave kunder BDI-se ne Shkup, ka ndodhur disa incidente…

Afrim Gashi: Do të angazhohemi për rroga më të larta në arsim dhe pushim pranveror për nxënësit

Kryetari i AlternAtivA-s, Afrim Gashi, fushatën parazgjedhore për zgjedhjet e 15 korrikut…