Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka ritheksuar se dialogu me Serbinë, duhet të përqendrohet në njohje reciproke, si e vetmja zgjidhje që siguron paqe dhe stabilitet të qëndrueshëm në rajon.

Në konferencën e përbashkët me presidentin e KE-së, Charles Michel, ajo tha se dialogu nuk është vetëm një kërkesë e komunitetit ndërkombëtar, por është proces jetik që i shpien të dyja vendet drejt Bashkimit Evropian.

“Kosova është plotësisht e përkushtuar poashtu ndaj dialogut me Serbinë, proces ky i lehtësuar nga ana e Bashkimit Evropian. Për Kosovën, dialogu nuk është vetëm një kërkesë e komunitetit ndërkombëtar, por është proces jetik që i shpien të dyja vendet drejt Bashkimit Evropian. Ky proces duhet të përqendrohet në njohjen reciproke si e vetmja zgjidhje që siguron paqe dhe stabilitet  të qëndrueshëm në rajon”, tha ajo.

Sipas saj, “BE nuk do duhej që të lejonte që dialogu të shndërrohej në instrument të Serbisë për ta minuar integritetin e Republikës së Kosovës, qoftë ne mekanizma rajonal, qoftë në mekanizma evropian, sepse një gjë e tillë as nuk lejohet, sipas marrëveshjes së arritur në Bruksel në vitin 2013 në ndërmjetësimin e BE-së”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kusari-Lila: Për dialogun me Serbinë duhet unitet politik

Ushtruesja e detyrës së Kryesueses së Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza…

Incident i dyshimtë me zjarrvënie në Korenë e Jugut – humbin jetën shtatë persona

Shtatë persona janë vrarë në një incident të dyshuar me zjarrvënie në…

Viti 2020 ishte i tmerrshëm për Evropën: Edhe 2021 nuk pritet të jetë shumë më i mirë

Duhet të mundoheni shumë për të gjetur dikë në Evropë që do…

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Komisioni Evropian propozon sanksione të reja kundër Rusisë

Komisioni Evropian ka propozuar sanksione të reja, duke përfshirë ndalimin e importit…