Ekspertët: Pandemia mund të marrë fund këtë vit

Një studim i kryer nga një institut kërkimor në Danimarkë, konstaton se rreziku i shtrimit në spital nga varianti Omicron është 50% më i ulët se nga varianti Delta. Ky mutacion i ri i Covid-19 ka një transmetueshmëri më të lartë se variantet e mëparshme por ajo çfarë është vënë re është se të infektuarit në shumicën e rasteve nuk paraqesin simptoma serioze.

Sipas virologëve në Danimarkë infektimet me variantin Omicron do të arrijnë kulmin e tyre në fund të Janarit dhe më pas në Shkurt do të ketë një përmirësim të ndjeshëm të situatës së pandemisë. Ata janë optimist se viti 2022 mund të shënojë edhe fundin e pandemisë dhe rikthimin në normalitet.

Megjithatë përhapja në rritje e variantit Omicron do të ushtrojë presion mbi sistemet spitalore duke bërë që të jetë një sfidë e re që do duhet të tejkalohet.

Në një kohë kur shifrat e infektimeve kanë shënuar rekorde, shumë liderë perëndimorë, nisur pikërisht nga rrezikshmëria e ulët e Omicron, kanë zgjedhur të mos marrin masa të rrepta kufizuese përballë frikës se do të shkaktonin një rënie ekonomike.

Një prej tyre është Kryeministri Boris Johnson, i cili pranon se në javët në vazhdim spitalet në Britaninë e Madhe do të përballen me një presion në rritje, por tha se qeveria do t’i përmbahet masave aktuale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…