Sipas vlerësimit të fundit të Komisionit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR) pritet që 8.3 milionë refugjatë të largohen nga Ukraina.

Rreth 5.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga e hëna, tregojnë të dhënat e fundit të UNHCR-së.

UNHCR dhe organizatat partnere po kërkojnë 1.85 miliardë dollarë për të mbështetur refugjatët ukrainas në vendet fqinje, tha të martën zëdhënësja e UNHCR, Shabia Mantoo.

Duke folur nga Gjeneva, për  fillimin e një plani rajonal të reagimit ndaj refugjatëve, Mantoo tha se “synojnë të sigurojnë ndihmë humanitare në kohë dhe jetëshpëtuese për refugjatët që ikin nga Ukraina dhe shtetasit e vendeve të treta, prej të cilëve një numër i konsiderueshëm do t’u nevojitet mbrojtja ndërkombëtare”.

Plani do të fokusohet gjithashtu në “zgjidhjen përmes promovimit të mundësive sociale dhe ekonomike”, shtoi Mantoo, shkruan CNN.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Të martën është caktuar takimi i liderëve për Ligjin për Prokurori

Liderët do të takohen të martën. VMRO-DPMNE-ja është e gatshme për takim…

Europa sërish shënon rritje infektimesh

Sistemi shëndetësor në Poloni po i afrohet kolapsit, Angela Merkel parashikon që…

Osmani – senatorëve amerikanë: Serbia është burim i destabilizimit në rajon

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, së bashku me zëvendëskryeministren dhe ministren e…

Kolorado, zjarri i rrallë në mes të dimrit shkrumbon një mijë shtëpi

Zyrtarët në Kolorado bënë të ditur të premten se fakti që nuk…

FOKUS: A do të zbulohet e vërteta për ‘Lagjen e Trimave’, Prokuroria po heshtë?!

Ka kaluar një vit që kur drejtori i Agjencisë për kundërzbulim, Erold…