Gati 8500 civilë konfirmohet se janë vrarë në pushtimin rus të Ukrainës, tha një organ i OKB-së, ndërsa mijëra vdekje të tjera ende mbeten të paverifikuar.

Zyra e Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) tha se kishte regjistruar 8,490 njerëz të vrarë dhe 14,244 të plagosur prej 24 shkurtit 2022 deri më 9 prillit 2023, raporton theguardian.

Shumica e vdekjeve u regjistruan në territorin e kontrolluar nga qeveria ukrainase dhe nën sulm nga forcat ruse, duke përfshirë 3,927 njerëz në rajonet Donetsk dhe Luhansk, të cilat kanë qenë dëshmitar të luftimeve intensive.

“OHCHR beson se shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa lokacione ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar dhe shumë raportime janë ende në pritje të vërtetimit”, njoftoi organizata.

Ai veçoi Mariupolin (rajoni i Donetskut), Lysychansk, Popasna dhe Sievierodonetsk (rajoni Luhansk) si zona ku “ka pretendime për viktima të shumta civile” të cilat mbeten të padokumentuara.

Ndryshe, Ukraina ka njoftuar se deri më tani ka vrarë mbi 170 mijë ushtarë rusë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

BE kërkoi “divorcin” me gazin rus/ A mundet gazi amerikan ta zëvëndësojë? Si dhe sa kushton

BE-ja do t’i thotë lamtumirë furnizimit me gaz nga Moska brenda vitit…

Policia nis hetimet për grafitet në Mitrovicën e Veriut

E ashtuquajtura “Brigada Veri” ka vazhduar me krijimin e grafiteve të reja…

Pamjet/ Spitali i Fierit gati të hapë dyert, transformimi!

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu inspektoi punimet në spitalin rajonal memorial në…

Qyteti amerikan drejt zhdukjes, fundoset çdo vit nga 60 centimetra

Një qytet bujqësor në Kaliforni është drejt zhdukjes së tij, Studimet e…

Kievi: 20 600 trupa ruse të vrarë që nga fillimi i luftës

“Forcat ukrainase kanë shkatërruar 167 avionë rusë, 147 helikopterë, 155 mjete ajrore…