Zyra e Organizatës së Kombeve të Bashkuara thotë se ka konfirmuar se të paktën 1,081 civilë janë vrarë në Ukrainë qëkur Rusia filloi ofensivën e saj.

Në përditësimin e fundit mbi viktimat, OHCHR tha gjithashtu se 1,707 njerëz ishin plagosur nga sulmet ruse, shkruan Aljazeera, transmeton Klankosova.tv.

Ai shtoi se monitoruesit e të drejtave të njeriut në OKB po punojnë për të verifikuar raportet për vdekje të tjera në vendet e përleshjeve intensive në rajonet e Sumy, Kharkiv dhe Donetsk, ku ndodhet qyteti i Mariupol.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nëse askush nuk siguron shumicën është e mundshme takim të liderëve

Nëse asnjë parti nuk formon shumicën nuk përjashtohet mundësia për mbajtjen e…

Maqedonia e Veriut në vendin e 56-të sipas Indeksit për të drejtat e njeriut në vitin 2019

Republika e Maqedonisë së Veriut është radhitur në vendin e 56-të sipas…

OVL-UÇK e Hasit demanton pretendimet se ka pasur baza në Shqipëri

Arrestimet e ish-udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nga Gjykata Speciale, i…

Kuvendi voton pro kërkesës për shkarkimin e Ilir Metës

98 deputetë votuan pro kërkesës së mazhorancës për të shkarkuar nga detyra…

Osmani në Portugali: Ky vend u bë pjesë e intervenimit të NATO-s në Kosovë, u vendosët në anën e duhur të historisë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani po qëndron për vizitë zyrtare në Portugali,…