Zyra e Komisionarit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut (OHCHR) ka publikuar numrin e viktimave civile në Ukrainë, gjithsej 17 mijë e 831, nga 24 shkurti, deri më 26 dhjetor.

U regjistruan gjithsej gjashtë mijë e 884 civilë të vrarë, duke përfshirë dymijë e 719 burra, njëmijë e 832 gra, 175 vajza dhe 216 djem, si dhe 38 fëmijë dhe njëmijë e 904 të rritur, gjinia e të cilëve ende nuk dihet.

Një total prej 10 mijë e 947 janë plagosur, me shumicën në rajonet Donetsk dhe Luhansk, ku katër mijë e 52 civilë janë vrarë dhe pesëmijë e 643 janë plagosur.

Zyra paralajmëroi se “shifrat aktuale janë dukshëm më të larta, pasi marrja e informacionit nga disa vende ku kanë vazhduar armiqësitë intensive është vonuar dhe shumë raporte janë ende në pritje të vërtetimit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Duhet t’i japim fund luftës”, sekretari i Përgjithshëm i OKB takon Lavrov në Moskë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres, u prit sot në një…

Ish-ambasadori amerikan Munter: Serbia do të harrohet nëse nuk harmonizohet me Perëndimin

Ish-ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Cameron Munter ka…

BDI-LSDM refuzojnë amendamentet e ASH-së për rritjen e pagave

Deputetët e BDI-së dhe LSDM-së janë shprehur kundër rritjes së pagave në…

Fituesit e zgjedhjeve në Kosovë po e përkrahin Selën dhe Gashin, humbësit po e përkrahin Ahmetin dhe Musa Xhaferin

Ylber Pilku /Nëse bëjmë një paralele shumë lehtë do ta konstatojmë se…

Hahn: Gabimi më i madh nëse BE shtyn negociatat me Maqedoninë dhe Shqipërinë

Komisioneri Evropain për Zgjerimin, Johannes Hahn, shprehet se nëse BE nuk do…