Agjencia e ndihmës ushqimore e Kombeve të Bashkuara po bën thirrje që portet e Detit të Zi në Ukrainë të hapen sërish për të lejuar transportin e eksporteve të grurit dhe misrit, nga të cilat varen shumë vende të varfra.

Programi Botëror i Ushqimit me bazë në Romë vuri në dukje në apelin e tij se 98 për qind e eksporteve të grurit të Ukrainës kishin lëvizur nëpër ato porte përpara se Rusia të fillonte pushtimin e saj, shkruan Aljazeera.

Agjencia e OKB-së thotë se portet në jug të Ukrainës, të cilat kanë pësuar granatime të rënda, duhet të rifillojnë funksionimin “për të mbrojtur prodhimin bujqësor ukrainas dhe për të mundësuar eksportet që janë kritike për ekonominë e Ukrainës dhe sigurinë globale të ushqimit”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Komiteti për punë të jashtme në Senatin e SHBA-ve ratifikon Protokollin për Maqedoninë e Veriut

Komiteti për Punë të Jashtme në Senatin e SHBA-së e ratifikoi Protokollin…

Kurti pas takimit me Macron: Me Serbinë nuk diskutojmë për statusin e Kosovës por për marrëdhëniet tona

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vazhduar të potencojë  se pavarësia, integriteti…

I mori në mënyrë sekrete, Serbia demonstron armët kineze

Ushtria e Serbisë, më 30 prill, shfaqi në publik sistemin kinez të…

Vdes ish-ushtari i UÇK-së, Ajvaz Karpuzi

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Ajvaz Karpuzi. Lajmin e…

Mbretëria e Bashkuar mbështet anëtarësimin e Kosovës në NATO

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani priti në takim Giles Portman,…